Rómovia si našli pod stromčekom vlastný domček (vlastnými silami)

„Je to zvláštny pocit mať domov, keď sme ho predtým nikdy nepoznali,“ konštatuje Ingrid, ktorá sa po 42 rokoch túlania (presne toľko rokov má) nasťahuje pod vlastnú strechu. Maličký domček (podľa listu vlastníctva rekreačnú chatu) v Martine si kúpili po trištvrte roku hľadania vhodnej nehnuteľnosti a práce viacerých zainteresovaných. Matka s dospelým synom a šestnásťročnou dcérou sa po Novom roku môžu presťahovať pod vlastnú strechu. Stalo sa tak po šestnástich rokoch túlania sa po podnájmoch a krízových centrách. „Deti mi stále hovorili: Poďme domov! Ale my sme nikdy nemali domov,“ spomína nostalgicky Ingrid.

Ani dnes to nebolo jednoduché. Ingrid síce pracuje a má pravidelný príjem, ale po osobnom bankrote  nehnuteľnosť nemôže nadobudnúť. Ale pracuje aj jej dvadsaťročný syn Elemír a jeho príjem mu dovolil vziať si hypotekárny úver.  Aj napriek tomu, že nemal žiadnu hotovosť, banka mu poskytla súbežne s hypotékou aj spotrebný úver tak, že rodine po vyplatení celej kúpnej ceny zostáva ešte niekoľko tisíc eur na najnutnejšie rekonštrukčné práce.

Ingrid vyrástla v detskom domove, vydala sa, mala deti. Muž ju týral, a tak zostala na ulici sama so štyrmi deťmi. Dnes šestnásťročná Sára sa vtedy len narodila. Pomocnú ruku  poskytli a odvtedy bdeli nad rodinou manželia Verešovci z krízového centra Áno pre život v Rajci. Od nich padol impulz na vlastné bývanie v Martine, keďže Ingrid a Elemír tu pracujú a Sára chodí do školy (ďalšie dve dospelé deti sa už osamostatnili).

Spoločnými silami Reality Simply (vďaka VM reality za pomoc), finančnej poradkyne (nielen výber banky, ale aj impulzy a návrhy na zmeny pracovnoprávneho vzťahu klienta), bankárok a Verešovcov (budú nápomocní aj pri rekonštrukčných prácach a zariaďovaní) môže rodina opustiť nájom v Tomčanoch, kde platí štyristo eur za jednu izbu. Boli vďační aj za to, nikto iný nechcel prenajať nehnuteľnosť. Aj pri kúpe sa diskriminácia objavovala na každom kroku. Minimálne polovica predávajúcich odmietla predať nehnuteľnosť Rómom. Nikoho tým nesúdime, len konštatujeme.  Aj napriek odmietaniam má trpký život tejto rodiny šťastný koniec, teda skôr šťastný nový začiatok.  A my príklad ako sa dá dlhodobou starostlivosťou o klientov vyriešiť aj náročný problém s bývaním.

Božena Simonidesová

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *