Ako investovať do kúpy jednoizbového bytu (v Martine) bez väčšieho rizika

Asi to poznáte, najmä ak ste mladší, prípadne máte mladé pracujúce deti. Zarábajú toľko, že by z príjmu mohli uživiť skromne štvorčlennú rodinu, ale …..všetko minú. Tak, ako sa účet každý mesiac naplní, rovnako každý mesiac  objem zhorí do tla. Veľmi dobrý recept ako ušetriť a pritom mať viac-menej celý zárobok k dispozícii, je kúpa nehnuteľnosti s následným prenájmom. Nebudem teoretizovať a písať o fiktívnych nehnuteľnostiach a úrokov. Tu je reálny príklad, …a trochu matematiky. Aktuálne je na predaj jednoizbový byt za cenu 39 900 Eur.  Pri súčasnej úrokovej sadzbe hypotekárneho úveru 1%, ktorú ponúkajú viaceré banky a výške úveru 31 920 Eur (to je 80% z kúpnej ceny), je mesačná splátka úveru (30 rokov) 103 eur. Ak predpokladáme, že potrebujeme dofinancovať z úveru aj zostávajúcich 20%, môžeme tak urobiť spotrebným úverom alebo zo stavebnej sporiteľne. Pri druhej možnosti si požičiame sumu 7980 Eur s úrokom 5,9 percenta a splácame pätnásť rokov po 67 eur mesačne, pri spotrebnom úvere na osem rokov s úrokovou sadzbou 5,9 percenta je mesačná splátka 104 Eur.  Pri prvom variante je celková splátka 170 Eur. Ku nej pripočítame náklady na bývanie, ktoré sú v jednoizbovom byte cca od 100 do 150 Eur. V našom prípade je výmer platieb do Spoločenstva vlastníkov bytov 92 eur (ale s vysokými ročnými preplatkami asi 300 eur). Ku výmeru ešte treba prirátať poplatok za elektriku, čo je pri jednej osobe (predpoklad v jednoizbovom byte) asi 20 eur.  Ak ste sa ešte nestratili v toľkých číslach, zatiaľ máme náklady na bývanie 112 eur a 170 eur splátky úverov, spolu 282 eur.  Jednoizbový byt dnes nie je problém prenajať za cenu 300 eur mesačne, takže mesačne by sme mali byť ešte v pluse. Podľa tohto výpočtu by mala byť kúpa bytu s následným nájmom bez rizika.

Ale úplne to tak nie je. Isté riziká a náklady sú súčasťou tejto investície.  Vlastník bytu je povinný zabezpečiť funkčnosť bytu (detaily rieši nájomná zmluva), takže byt udržiavať a občas do neho aj investovať, najmä v prípade zmeny nájomníka.  Treba počítať s nákladmi napr.  na vymaľovanie stien, opravy, prípadne rekonštrukčné práce.  Pri výmene nájomníka môžu vzniknúť aj ďalšie náklady, počas  jeden – dva mesiace môže byť byt prázdny počas hľadania nového nájomníka, ktorého treba vyberať radšej dlhšie, ale o to dôkladnejšie.

Mínusov je ale v prípade kúpy nehnuteľnosti s následným nájmom určite menej ako plusov. Jedným z nich je zhodnotenie investície priamo v nehnuteľnostiach, ktorých ceny priebežne stúpajú.

Božena Simonidesová

Jednoizbový byt na Košútskej ulici v Košútoch 1

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *