Prečo si vybrať byt v novostavbe?

Ak sa rozhodujete, či si kúpiť starší panelový byt, tehlový v nízkopodlažnom viacbytovom dome alebo novostavbu bytu, prijmite niekoľko rád. V čom vyhráva novostavba? Jednoznačne je to nová stavba, čomu zodpovedá celý bytový dom od vstupu až po posledné okno v byte. Jednoducho všetko nové, aj po niekoľkých rokoch skoro nové a po desiatke rokov ešte stále oveľa novšie ako staré panelové a tehlové domy. Moderné stavebné materiály, energetika (podpísaná certifikátom), všetko je čistejšie na pohľad aj na pocit.
Všetko horeuvedené je spečatené aj finančne. Oboma smermi, hore aj dolu, teda ak ide o porovnanie so starými bytmi, presne o to nám ide. Smerom hore ide cena bytu, ktorý je vždy drahší ako bežný starší byt. Oproti vysokej cene za byty sú nízke náklady na bývanie, ktoré sú výsledkom efektívne energeticky postavených nových stavieb.
Najdôležitejší pri stanovení rozhodnutie je teda finančný výpočet. Odporúčam si vypočítať celkové náklady na bývanie, ktoré sú súčtom splátky úveru a nákladov na bývanie. Vyššou splátku úveru a nižšími nákladmi na bývanie sa v novostavbách možno dostať na náklady na bývanie v bežnom staršom byte.
Božena Simonidesová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *